Kontaktujte nás: +420 774 889 143 | info.zdravysvet@gmail.com
0,00 Kč

ZDRAVÝ SVĚT

Čím více dřete, tím těžší je se vzdát! V. T. Lombardi

Výběr a výchova talentů

 

 Češi jako národ mají veliký sportovní záběr. Můžeme se považovat za jeden z nejvíce sportujících národů v Evropě. Bohužel s tím v dnešní době souvisí i několik negativních efektů, které se projevují právě už v útlém věku dětí. Demografický pokles a široké spektrum sportů rozmělňuje počty talentovaných dětí. Popularita a celkový společenský pohled na daný sport jsou klíčovým aspektem pro náborovou činnost.

Pokusme se sofistikovaně zapřemýšlet „kde a jak“ získat potencionální hráče? Máme mnoho možností, můžeme obcházet jednotlivé školy a přesvědčovat žáky nebo navštěvovat dětské kroužky a působit na děti.

Podle Dovalila J., Výkon a trénink ve sportu (2002)dále jen (Dovalil J.), … „mohou špičkové výkonnosti dosáhnout jen ti sportovci, kteří:

-          mají pro příslušný sport talent,

-          u nichž byly základy pro pozdější vrcholové výkony vybudovány již v dětském a dorosteneckém věku.

Primární výběr talentů by měl klub začít již v útlém věku jedince. Důležitou součástí výběru jsou základní školy. V dnešní době Český svaz házené dotuje program „Hrajeme házenou“, kde podporuje lektorské a trenérské aktivity trenérů na základních školách. Obecně vzato, každé dítě by se na základní škole mělo seznámit s nejpopulárnějšími míčovými hrami. Následný hlubší rozvoj však dítě musí hledat v zájmovém kroužku nebo v klubu, kde se hra provozuje. Jistou výhodu mají kluby, kde působí pedagogové, nejlépe s tělovýchovnou aprobací. Tito lidé mohou ovlivňovat už od počátku jedince a směřovat jeho snažení ke sportovním výkonům.

Dovalil J., (2002) dále uvádí, … „Při jistém zjednodušení a schematizaci se zdá, že v množství názorů, zkušeností, údajů o tréninku a tréninkových metodách, rozborů výkonnostních vzestupů, věku dosahování vysoké výkonnosti a délky jeho udržení lze odlišit dvě cesty ke sportovnímu výkonu, jsou to raná specializace a trénink odpovídající vývoji.

Dovalil (2002) soudí, „že rozdíly jsou v tréninku dětí. Nejde přitom jen o otázku poměru specializace a všestrannosti, ale celkový názor trénink, jeho cíle, přístup atd.

Naší snahou je přirozený rozvoj jedince odpovídající věkovému vývoji, proto oblast taktické a psychologické práce necháváme na pozdější období. Výběr talentů jsme si zajistili za pomoci spolupráce se základními školami. Toto nám však nezajistí, že vychováme dostatečný počet hráčů. Výchova a utváření osobnosti hráče, je také podstatným úkolem klubu. Možností jak vychovávat talentovanou mládež máme mnoho. Prvotně na hráče nejčastěji působí osobnost trenéra a vzájemné vazby v týmu. Avšak trenér není jediný, který může hráče ovlivňovat. Rodina nebo škola jsou instituce, které utvářejí celkovou osobnost.

Komunikace s rodinou je důležitým úkolem trenéra. Vzájemné vazby na rodiče umožňují směřování jedince. Trenér má ještě další možnost, jak cíleně ovlivňovat hráče a to za pomocí komunikace se školou, kde ve spolupráci s rodinou může optimalizovat rozvoj jedince. Výhodu mají opět kluby, kde působí v roli trenérů pedagogové a to i na středních školách. 

 

Autor článku: Mgr. Tomáš Horáček

Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

Přehled komentářů

    Napište první komentář!